10.9.2017

Doporučené vybavení

Obchody obecně

Pro nákup vybavení doporučujeme Hanibal, Rockpoint, Hudy či Alpsport, případně Decathlon. V těchto obchodech se nebojte výběr konzultovat s prodavači, často jsou to nadšenci a dokáží dobře poradit. Vybavení lze také nakoupit ve skautském obchodě Jun, ale dejte přednost batohu z kvalitního materiálu, než zeleného s nášivkami se skautskou symbolikou, který “zaručeně patří do výbavy každého skauta”.

Batoh

Batoh doporučujeme okolo 50l. Myslete prosím na to, že se do batohu musí vejít vše, co si kluci budou brát na akci; není možné cokoliv nosit v rukou. Ideální proto při výběru koukat na to, jestli se do batohu vejde spacák, ešus, jídlo, oblečení a případně část stanu. Karimatka lze většinou připnout z venku batohu. Při zkoušení se dobře podívejte na ramenní popruhy a polstrování zad, aby batoh netlačil. Vyzkoušejte také, že jde dobře zapnout bederní pás, který je velmi důležitý, protože pak kluci nenesou celou váhu batohu na zádech. Při zkoušení batoh cvičně naplňte něčím dalším z obchodu, ať vidíte, jak sedí na zádech plný. Otvírání batohu naspodu je praktické, nikoliv nutné. Na závěr doporučujeme vybrat batoh s pláštěnkou. Osvědčené značky jsou Osprey, Deuter, Husky a Pinguin.

Boty

Vybírejte boty nad kotník. Co se týče materiálu, doporučujeme kůži či Gore-tex (a jiné sci-fi materiály), ale vyhněte se látkovým, které rychle promoknou. V obchodech jsou často můstky či drobný terén na vyzkoušení. Při scházení z šikmé plochy by kluky neměly tlačit prsty na špičku boty. Boty je potřeba před prvním větším výletem prošlápnout, nechte v nich po nákupu kluky jít párkrát na procházku, do školy, na schůzku apod. Vyhnete se tak puchýřům při první delší vzdálenosti. O boty pravidelně pečujte (umýt, očistit a naimpregnovat). Osobně mám dobrou zkušenost s obchodem Alpsport na Florenci či Hanibal.

Spacák

U spacáku sledujte kromě teplot také velikost po sbalení a hmotnost. Musí se vejít do batohu spolu se vším dalším vybavením a neměl by mít přes 2-2,5kg. U mladších kluků se můžete podívat po “rostoucích spacácích”, které jdou pro začátek zkrátit a později připnutím spodku prodloužit. Spacáky mívají 3 tepelné údaje, vždy koukejte na údaj Komfort. Limitní teplota většinou znamená, že člověk neumrzne, ale pravděpodobně celou noc neusne a bude se třást zimou. Doporučujeme vybírat 2-3 sezónní, spacáky. Nekupujte cyklospacáky, ani 1 či 4 sezónní. Zda vybrat spacák plněný peřím nebo umělých vláknem necháme na vás, oboje má svá pro a proti. Pokud už kluci nerostou každý rok o 10cm, doporučujeme do spacáku investovat, dlouho vydrží a kluci se na výpravách dobře vyspí.

Karimatka

U pěnových karimatek neberte tu nejtenčí, ale ideálně standard 8mm. U tlustších dejte pozor, aby se po sbalení stále dala připnout na batoh. U nafukovacích je ideální 2,5cm. Vyvarujte se tenkým alumatkám, ty poslouží pouze jako tepelná izolace, ale i tak nejsou nejvhodnější a rozhodně nejsou pohodlné.

Ešus + lžíce

Velmi dobře poslouží klasický hliníkový či nerezový ešus, ale klidně můžete koupit nějaké camping nádobí. Je třeba myslet na to, že v ešusech si kluci budou na výpravách vařit na vařičích, nestačí tedy plastová miska. Lžíce stačí obyčejné a často se ztrácí, proto nedoporučujeme žádné zbytečně drahé.

Čelovka

Doporučujeme lehčí čelovku na klasické baterie. Prodávají se i novější s akumulátory, které se dobíjí přes USB, ale to se na výpravě či táboře blbě řeší. Také stačí s běžným výkonem. Cílem je si posvítit na cestu, při vybalování apod., nikoliv plašit zvěř na kilometry daleko. Také se vyvarujte čelovkám z číny, co mají 30 diodek, 15 režimů, ale hodinu výdrže.

Kapesní nůž

Doporučujeme kapesní zavírací nůž. Vyvarujte se rybičce, která sice vyvolává spoustu vzpomínek, ale není moc praktická na uříznutí či namazání chleba. Doporučujeme Opinel (s kulatou špičkou), Mikov nebo švýcarák.