Schůzky

Schůzky jsou pravidelná setkání družin konající se u nás v klubovně, či přilehlém okolí. Dny a časy schůzek se vždy domlouvají na začátku roku při oddílové schůzce, která probíhá v kroji a se všemi členy oddílu. Schůzky se konají ve všední dny, obvykle pondělí a středa v odpoledních hodinách.

Náplň schůzek

Na schůzkách se věnujeme nejrůznějším aktivitám. Hrajeme na nich různé hry, které mají za úkol rozvíjet kluky v mnoha ohledech; někdy si zkusíme něco vyrobit; uděláme nějaký pokus, abychom se přesvědčili, že to tak opravdu je. Když je už hezky, vyrazíme ven na hřiště k Jedličkovu ústavu, na Vyšehrad, na plácek poblíž klubovny nebo na hřiště v Podolí. Někdy také podnikneme schůzku do muzea, knihovny či podobné instituce, ta bývá většinou delší a je předem oznámena. Na schůzkách také od nás dostanete informace o výpravách a přidělíme klukům oddílové věci. Prosíme omlouvejte neúčast kluků, předejdete tím zbytečnému čekání na někoho, kdo nepřijde.

Co na schůzku

Vaše dítko potřebuje na schůzku vždy takzvaných pět věcí:

• Zápisník s tužkou (Stačí běžný notýsek či sešit, slouží k poznámkám při hraní her, či zapsání důležitých informací)
  • Šátek (Bude sloužit hlavně při hrách, proto není vhodný krojový šátek)
  • Uzlovačku – provaz, který slouží k trénování uzlů. Délku zvolte tak, aby si kluci mohli dát uzlovačku okolo pasu a furt měli dostatečně dlouhé konce na uvázání uzlů. Řekněme tedy okolo 1,5 metru. Průměr 5 – 7 mm. Není třeba kupovat žádné oficiální uzlovačky, stačí i vhodně vybraný z Rouska apod. Vyvarujte se prádelní šňůře, plastovým provázkům apod.
  • Stezku (Takový sešítek, který od nás dostanete) je plná různých úkolů a slouží i jako ukazatel toho, co již váš synek umí. Některé úkoly můžete plnit i doma.
  • KPZ = Krabička poslední záchrany (Není nutná pro program schůzek, ale pomáhá všeobecné připravenosti na nečekané události, či při zapomenutí zápisníku s tužkou)
    Doporučujeme klasickou kulatou či hranatou plechovou, či plastovou krabičku, do které se vejde vše potřebné, čím menší tím lepší

• malou tužku
    • papír
    • březovou kůru
    • provázek
    • šitíčko
    • sirky
    • svíčku
    • bílou křídu
    • nějakou drobnou hotovost
    • kontakty na rodiče a čísla tísňového volání

Kronika

Jednou za čas se stane, že Váš klučina přinese domů velkou tlustou knihu s nápisem kronika. Jedná se o jednu z cenných věcí oddílu, proto je třeba se k ní chovat s úctou a dávat na ni pozor. Na první straně kroniky jsou napsaná pravidla, jak s ní zacházet a jak do ní psát. Určitě do ní můžete nahlížet a podívat se, co se dělo na schůzkách či výpravách. Jsme rádi, když chcete klukům s kronikou pomoci, ale pokud již umí psát (dokončili 2. třídu základní školy), nechte je udělat zápis zcela samostatně, maximálně jim zkontrolujte pravopis. Cvičíte tím jejich samostatnost a rozvíjíte jejich schopnost pátrat v paměti. Když nastane situace, že dostanete kroniku před výpravou, tak je třeba zapsat do kroniky i zápis z výpravy. Kroniku na výpravy prosím nevozte, mohla by se tam zapomenout, či poničit.

Pokřiky

Každá schůzka začíná a končí pokřikem, není to jen tradice, ale plní obdobnou funkci jako školní zvonění. Pokud za Vámi přijde Vaše dítko, že chce vyzkoušet z pokřiků, najdete je tady.

Vlčácký pokřik

Zahajuje družinové schůzky vlčat
Vlčata: Naší snahou nejlepší buď čin.
Vedoucí: Hleďte vlci dobře v každý čas.
Vlčata: Dokud zákon smečky vede nás.
Vedoucí: Jeden za všechny!
Vlčata: Všichni za jednoho!

Pokřik skautské družiny ježků

Dupy, dupy, dup,
les je plný hub.
Houby dávaj sílu,
Ježek se má k dílu.
Kolik je ježků?
Jedna, dva, tři…

Pokřik skautské družiny svišťů

My jsme svišti z hor,
svorní jsme jak pevný vor.
Svišti doma v přírodě,
na horách i ve vodě.

Oddílový pokřik

Zahajuje oddílové schůzky a zazní na akcích, kde se prezentujeme jako oddíl.

Nad hlavou s modrou oblohou,
příběh, co nikdy neskončí.
S naší skautskou ideou,
neztratíš se ve zmatcích.

Střediskový pokřik

Ten na schůzkách nezazní, ale když už jsme u nich, tak ho tu zmíním také

Pro myšlenku skautskou planem, sjednoceni pod Platanem!