10.9.2017

Historie

Historie oddílu Veneta

2019
Srpen 11

Tábor Bratřice 2019

Tábor Bratřice 2019

V roce 2019 jsme se vydali na nové tábořiště v Bratřicích u Pacova v okrese Pelhřimov. Tento rok jsme vzdálili od tradice klasické celotáborové hry, ale zaměřili jsme se hlavně na praktické dovednosti dětí, které využívají ve skautském oddíle. Také byl tento tábor revoluční v zavedení nového systému služeb. Bohužel se naše počty během tábora zredukovaly, kvůli nepříjemné viróze a to si vyžádalo poslední týden tábora v dost jednoduchém chodu.

2018
Červenec 1

Tábor Chrást 2018

Tábor Chrást 2018

Do třetice všeho dobrého i zlého jsme se vydali na tábor do Chrástu. Vzhledem k blížícímu se výročí 100 let od založení Československé republiky jsme jako téma tábora zvolili československé legie na Rusi, které se významným dílem podílely na vzniku našeho státu. Kluci si prošli ruským zajetím, Trans sibiřskou anabází  a následným návratem do vlasti. Na cestě zažili spoustu dobrodružství a dokázali, že přežijí i v nástrahách ruské tajgy.

Leden 1

25 let oddílu Veneta

25 let oddílu Veneta

1. 1. 1993 vznikl náš oddíl. Letos uběhlo 25 let od vzniku, což jsme oslavili na táboře slavnostním ohněm a dortem.

2017
Červen 1

Tábor Chrást 2017

Tábor Chrást 2017

Tábor opět proběhl na louce u Chrástu tentokrát ale bez Dvanáctky. Tábor byl cennou zkušeností pro současné vedení, které už dělalo vše podstatné a staré vedení nám hrálo podpůrnou a logistickou roli. Na táboře se sešlo mnoho návštěv, které nám pomohly se stavbou a na začátku tábora. Velkým úspěchem byla Affeho pekelná kuchyně, kterou si budeme ještě dlouho pamatovat. Na táboře vyvrcholila celoroční hra Star Wars a táboru tedy dominovala táborová brána v podobě obrněného chodícího tanku AT-AT, pátralo se po mistru Yodovi a zápasilo s temnou stranou síly.

2016
Červenec 1

Tábor Chrást 2016

Tábor Chrást 2016

Tábor se letos konal na louce u Chrástu, kam jsme se podívali díky rodičům Ctirada. Tábořili jsme spolu s holkama z 12. oddílu. Celotáborová hra byla na motivy knihy Tajuplný ostrov od Julese Verna. Kluci si vyzkoušeli roli trosečníků, kteří se postupně zabydlují a setkávají s tajemným kapitánem Nemem.

2015
Červenec 1

Tábor Kozí Hory

Tábor Kozí Hory

Po pěti letech jsme se opět podívali na louku poblíž Kozích hor. Během roku kluci na výpravách získávali mistry trpaslíky do své družiny, aby se během tábora mohli vydat k Osamělé Hoře pod vedení hobita Bilba Pytlíka a ukrást poklad draka Šmaka.

2014
Červenec 1

Tábor Lindava

Tábor Lindava

Tábor proběhl spolu s holkama z Dvanáctky. Tábořili jsme poblíž Lindavy pod vrchem Ortel. Louka měla své kouzlo v podobě dvou úrovní, na horní loučce byly stany, na dolní kuchyně, jídelna a hriště. Celotáborovku na téma kolonizace měl na starost Kwaki, který po táboře pomalu začíná přebírat vedení oddílu od Chia a Radima.

2013
Červenec 1

Putovní tábor Jeseníky

Putovní tábor Jeseníky

Z vlčat vyrostli skauti a tam jsme se rozhodli vyzkoušet něco nového a uspořádali putovní tábor po Jeseníkách. Bylo to pro nás novinkou, ale cestu jsme si velmi užili. Po táboře proběhl nábor a podařilo se nabrat nová vlčata do oddílu.

Leden 1

20 let od založení oddílu Veneta

20 let od založení oddílu Veneta

V lednu roku 2013 náš oddíl oslavil malé jubileum, 20 let fungování. K této příležitosti Chio, Radim a Rajče připravili vzpomínkový almanach. Ten si můžete prohlédnout kliknutím na odkaz.

2012
Červenec 1

Tábor Kozí Hory 2012

Tábor Kozí Hory 2012

Tábor se konal na louce poblíž Kozích Hor, na kterou jsme narazili díky Pidimu, který má na Staré Huti část rodiny. Celotáborová hra byla na téma Odboje za druhé světlové války.

Květen 25

100 let skautingu

100 let skautingu

V květnu roku 2012 jsme oslavili 100 let skautingu. Středisko naplánovalo víkendovou akci na hájovně v Orlovech, kde se odehrával první skautský tábor v ČR. Veneta se rozhodla vžít se do doby před 100 lety co nejvěrohodněji a tak na výpravu vyrazila s dobovým vybavením. Usárny, telata, dekové spacáky, čutory a všechny další relikvie po prarodičích byly najednou žhavé zboží. Naopak za novodobou výbavu jako čelovky, igelitky byly body dolů.

2011
Červenec 1

Tábor Červená Řečice

Tábor Červená Řečice

Tábor se konal na půjčené louce na břehu Trnavy, poblíž Červené Řečice. V tomto roce se kluci stali zaklínači a podle románů Andreje Sapkowskiho zažívali, jaké to je stát se zaklínačem a bojovat proti příšerám a zlu. Na konci tábora nás doprovázely silné deště, díky kterým začala stoupat i hladina Trnavy. Naštěstí nebylo třeba tábor evakuovat, ale na noční kontroly stoupající vody vzpomínají vedoucí do teď.

2010
Červenec 1

Tábor Libež

Tábor Libež

Vedení v nové sestavě se vrhlo na skautský rok v plné síle a celý rok jsme jako nováčci SG týmu navštěvovali planety pomocí Hvězdné brány. Tábor se konal na nádherném místě poblíž obce Libež. Louka byla obehnána strmým lesem, a z druhé strany potokem, což z ní dělalo skoro ostrov a vše se muselo nosit přes lávku.

2009
Červenec 1

Tábor Radonice

Tábor Radonice

Vzhledem ke krizi členské základny v celém středisku se tento rok uskutečnil střediskový tábor na louce u Radonic. Všechny tři oddíly (Veneta, CXL a Dvanáctka) se spojily, aby spolu bránily galskou vesnici Asterixe a Obelixe před římským náporem.

2008
Červenec 1

Tábor Kosí Potok

Tábor Kosí Potok

Nejmenší tábor našeho oddílu se konal na malebné loučce u Kosího potoka. Tehdejší vlčata zde prožívala dobrodružství jako malí Robinsoni.

2007
Červenec 1

Tábor Višňová

Tábor Višňová

Tohoto roku jsme tábořili na louce daleko na severu poblíž hranic, kousek od vesnice Višňová. Celotáborovou hru měl na starost Radim s Pidim a byla na téma antického Řecka. Během stavby se postavila krásná dvoupatrová brána, na které se dalo hlídat.

2006
Červenec 1

Tábor Chýstovice

Tábor Chýstovice

Louku jsem našli s pomocí Hobitových rodičů nedaleko Chýstovic. Celotáborovou hru měl na starost Tudyáš s Hobitem a všichni jsme se na 3 týdny stali husity a prožívali dávné historické okamžiky. Všichni také rádi vzpomínají na Paraceteh Alchymistu, kdy nám Chio představoval různé chemické pokusy.

2005
Červenec 1

Tábor Pohoří na Šumavě

Tábor Pohoří na Šumavě

Na tábor jsme se vydali na jih k hranicím a tábořili jsme v Pohoří na Šumavě na zahradě jedné hodné paní. Dnes se v domě vedle tábora vaří světoznámé marmelády. Celotáborovku měl pod taktovkou Tudyáš a po letech nasadil laťku kvality velmi vysoko. Jeho propracované téma druhé světové války všechny vtáhlo do děje nejen díky okolí Sudet, ale hlavně díky propracovanými kostýmy. Všichni vzpomínáme na šíleně ledové koupání v šumavském jezeru. Zažili jsme také anti-den, kdy jsme byli probuzeni o půlnoci, začali rozcvičkou, snídaní a následovaly běžné denní programy, akorát uprostřed noci. Z té noci také máme oddílovou táborovou fotku.

2004
Červenec 1

Tábor Drahov

Tábor Drahov

Louku se nám podařilo domluvit poblíž Drahova díky Majkovi, dědovi Přemka a Kuby. Ten nám také domluvil stavební dřevo a vymyslel aktivitu, na kterou všichni velmi vzpomínáme. Během stavby vždy pár kluků jelo připravovat klády na vor, na kterém následně obě družiny podnikly plavbu po Nežárce až zpět do tábora. Celotáborovou hru měl na starost Chio a Affe na motivy knihy J. R. R. Tolkiena – Hobit.

 

 

2003
Červenec 1

Tábor Zvotoky

Tábor Zvotoky

Louka poblíž Zvotok byla kouzelná. O malé pozdvižení se postaral kdosi neznámý, když zapomněl jednu noc zavřít ohradník vedle tábora a ráno se nám táborovým náměstíčkem prošlo stádo krav. Celotáborová hra na motivy knihy Čarodějův učeň.

2002
Červenec 1

Tábor Buchlovice

Tábor Buchlovice

Tábor se konal na louce poblíž Buchlovic, půjčené od Kyjovských skautů. Celotáborová hra byla na téma gamebooků Rytíři řádu Kai.

2001
Červenec 1

Tábor Milíkov

Tábor Milíkov

Tábor začal velkým přesunem hned na stavbě, kdy po pár dnech dorazil hajný a z louky nás vykázal na okraj lesa. Takže se část staveb přesouvala. Tábořili jsme poblíž Milíkova. Během tábora jsme se přenesli do doby starověkého Egypta a prostřednictvím různých povolání jsme plnily stezky, vlčky a odborky.

 

 

2000
Červenec 1

Tábor Lhotka

Tábor Lhotka

Znovu po 4 letech jsme tábořili v údolí Speřického potoka u Lhotky. Celotáborovka byla na Přemyslovský stát. Velkou událostí se staly nákupy v pojízdné prodejně, která buď stavěla ve Lhotce na Rozcestí nebo u restaurace, které se mezi vedoucími říkalo U Tácka. Na tomto táboře s námi také byl kopulový stan se dvěma apsidami, který dostal jméno Voyager.

 

1999
Červenec 1

Tábor Zdechovice

Tábor Zdechovice

Tábořili jsme u obce Zdechovice, na loučce, která sloužila jako tankodrom a v nedalekém rybníčku byl prý utopen tank. Louku jsme sehnali přes naše dva skauty Bóla a Bobana, kteří měli ve Zdechovicích chalupu. Vlčata na tomto táboře byla rozdělena na dvě družiny, šedáky a hnědáky. Při celotáborovce jsme vyrazili na výpravu za bájným Aztéckým pokladem. Legendárním hitem tohoto tábora se stala ZONka Laguna – Tyrkysově modrá osvěžující limonáda, kterou jsme si barvili hrdla takřka po litrech.

 

1998
Červenec 1

Tábor Mladá Vožice

Tábor Mladá Vožice

Tábořili jsme v údolí u říčky Blanice poblíž Mladé Vožice. Po vydatných deštích se naše malebné tábořiště proměnilo v obří bažinu, a to až do takové míry, že jsme mohli uspořádat obří bahenní bitvu. Na tomto táboře také poprvé v kuchyni vládl Michal.

 

1997
Červenec 1

Tábor Letovy 1997

Tábor Letovy 1997

V roce 1997 jsme tábořili na louce v Letovech společně s 12kou a CXL. Byl to první tábor pod vedením Adama. Celotáborová hra byla na Slovanské kmeny a klasicky byla zakončena velkou bitvou.

 

1996
Červenec 1

Tábor Lhotka

Tábor Lhotka

Tábor se konal na louce u Lhotky , poblíž chalupy Petra. Oddíl pokračuje v úpadku. Snižuje se členská základna, vlčata vede Adam. Tábor jen o 14 členech. V rámci tábora dlouhý puťák skautů a RS po Vysočině.

 

1995
Červenec 1

Tábor Letovy 1995

Tábor Letovy 1995

Tábor se konal na louce u Letov. Oddíl žije trochu z podstaty, tábor na tradičním plataním tábořišti, celotáborovka myslím opět Slované, poprvé jsou první RS: Hurón, Hroch, Pejwy, Steředa, Adam. Po táboře odchází Hroch a Steředa z oddílu, ze zbytku RS se etabluje nové vedení oddílu. Na táboře jsme jako starší měli za úkol se naučit vázaným stavbám, RS vyrazili na samostatný puťák.

1994
Červenec 1

Tábor Pístina

Tábor Pístina

Tábor se konal na louce poblíž Pístiny.Počátek názvu oddílu Veneta, dle něhož se hrálo na první Slovany. V návaznosti na aktivity korespondující se starými Slovany zakoupeny první Zubříci, v nichž táboří skauti. Tábor je dlouhý a máme řadu táborových staveb – sauna, kaple…Tábořiště prakticky na hrázi velkého rybníka – plno komárů, časté koupání, vodní aktivity.

1993
Červenec 1

Tábor Bítovany

Tábor Bítovany

(foto je z výpravy na Křivoklátsko, neb z tábora se žádná nenašla)

První samostatný tábor Venety, který se odehrál nedaleko obce Bítovany. Tábor byl na malinké loučce v takové skoro chatové osadě nedaleko rybníků.Nesl se v duchu především celotáborové hry Rytíři kruhového stolu, který vyvrcholila hledáním meče, který se stal do budoucna jedním ze znaků oddílu, který byl po dlouhou dobu dokonce i znám pouze lidem, kteří u něj složili slib. Na táboře byla vlčata a dvě družiny skautů.

Leden 1

Vznik oddílu Veneta

Vznik oddílu Veneta

Vznik oddílu Veneta je datován stejně jako vznik ČR. V lednu 1993 se Petr s Hankou, tehdejší vedoucí družiny vlčat pod 140. oddílem CXL rozhodli se svou družinou oddělit a založit si vlastní oddíl. Hnala je k tomu zejména chuť po vlastním táboře v menším počtu.