14.5.2023

Tábor 2023

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je platánek-127x300.png.

Drazí přátelé Venety,

skautský tábor je jak završením naší činnosti v tomto školním roce, tak motivací pro činnost i v tom následujícím. Rádi bychom na táboře naučili kluky samostatnosti a odpovědnosti za průběh celého tábora. Současně vzpružili naše těla a užili si přírody kolem nás.

Platánek, brožurka, kterou právě čtete, vám objasní něco málo z tajů skautského života na táboře.

Vedení tábora se letos ujali

Otakar Pokorný jako vedoucí tábora, má složenou vůdcovskou zkoušku a zdravotnický kurz
Pavel Šenkyřík – Kwaki jako zástupce vedoucího tábora, zdravotník a hospodář, má složenou vůdcovskou zkoušku a zdravotnický kurz
David Bierhansl jako hlavní táborový šofér a zásobovač

Společně s nimi přiloží ruku k programovému a technickému dílu také naši roveři.

Život na skautském táboře

Skauting je v prvé řadě výchovné hnutí, které se snaží ukázat dětem určitou životní cestu, vštípit jim morální hodnoty a dát životní ideály. Zkrátka za všemi hrami, tábornictvím, šifrováním, sekáním dřeva a dalším, je snaha o vychování slušného člověka. Člověka, který dokáže samostatně jednat a nést za své činy odpovědnost, který je schopný žít plnohodnotně ve společenství ostatních lidí a pro kterého morálka není plácnutím do větru.
Skautský tábor je k dosažení těchto cílů největší příležitostí. Po příjezdu na louku si totiž děti musí tábor samostatně postavit. Během stavby děti poznávají radost z vlastnoručně vykonané práce a více si jí váží.
Během dalších táborových dní pak mají děti pravidelně službu, která zahrnuje zejména přípravu jídla pro celý tábor, doplňování pitné vody, obstarávání dřeva na topení, mytí nádobí a podobně. Vedle praktických dovedností tak děti získávají pocit odpovědnosti vůči ostatním. Se západem slunce přichází další úkol, a to ohlídat si tábor, který si sami postavili a o který se sami starají. Kluky vedeme k maximální samostatnosti, a jsme tak spíše rádci. Více je možné si přečíst zde: Tábory.

Odjezdy, příjezdy a návštěvní den

Skauti odjíždí na tábor 1. 7. 2023. Odjezd bude od klubovny ve Viktorinově ulici, kde nejprve naložíme veškeré táborové vybavení. S kluky se sejdeme v 8:00 před klubovnou ve Viktorinově ulici. Doporučujeme přijít na sraz v oblečení, kterému nevadí práce a umazání. Budeme rádi za pomoc s odjezdem na tábořiště, pokud víte, že budete mít volné auto a dopoledne, neváhejte se nám ozvat, budeme Vám zavázáni.

Vlčata přijíždí na tábor 6. 7. 2023. Přivezete svého syna na místo konání tábora – Bratřice (okr. Pelhřimov) v 18:00.

Návrat z tábora plánujeme na 23. 7. 2023 v odpoledních hodinách. Kluci budou notně umolousaní a špinaví, tak se jich nelekněte.

Letošní rok bychom vás opět rádi pozvali na společné táborové bourání a to od pátku 21. 7. 2023 Přiložíte tak ruku k dílu a odměnou Vám bude posezení, potlach a požer. Vás ovšem prosíme, zvláště, pokud již plánujete pozvat i bratrancovu snachu z druhého kolene, abyste se pro přespání vybavili vlastním přístřeším, vynalézavosti se meze nekladou. Pokud byste se rádi společného víkendu zúčastnili, potvrďte nám prosím svou účast co nejdříve, abychom mohli zajistit odpovídající pohoštění. V neděli 23. 7. bychom společnými silami vše dostali na korbu Avie, to konkrétně po 15:00 hod. Nakládka jako taková zabírá přibližně hodinu čistého času, následuje cesta do Prahy, kde budeme potřebovat v podobném ne-li kratším čase Avii vyložit a veškeré vybavení uskladnit. Za každou pomocnou ruku budeme neskonale vděční, předpokládaný konec vykládky odhadujeme na 18:30.

Pokud vám situace nedovolí se společného víkendu zúčastnit, prosím, vyzvedněte své dítě na táborové louce v neděli 23. 7. 2023 v 15:00 a pokud to bude ve vašich silách, stavte se následně pomoci s vykládkou ve Viktorinově 1. Vizte odstavec výše.

Pokud budete mít problém dítě na tábor dopravit či z tábora vyzvednout, případně pokud máte možnost pomoci s dopravou kluků na tábořiště či z něj, dejte nám prosím co nejdříve vědět, zajistíme podle toho naši mobilitu ve výše zmíněné dny.

Děkujeme!

Kufry a další vybavení

Výběr zavazadel bude ve středu 28. 6. 2023 v 17:00. Od kluků vybereme velká zavazadla (kufr a velký batoh), abychom je mohli naložit do náklaďáku, který pojede na tábořiště se všemi věcmi. Klukům na cestu nechte pouze malý batůžek se svačinou a pláštěnkou.

Místo

Jedeme na louku u obce Bratřice (okres Pelhřimov) na kterou se dostanete, vydáte-li pěšky se po zelené stezce z náměstí směrem na Strážiště a Lukavec. Autem je vhodné přijet po panelové silnici (černě vyznačená), která pak navazuje na polní cestu k táboru.

Celotáborová etapová hra

Letošní celotáborová hra bude navazovat na celoroční téma Hunger Games a bude již zcela v režii roverů.

Skautský kroj

Skautský kroj patří k povinné výbavě každého vlčete a skauta. Na táborech se obléká každý den při mnoha příležitostech. Děti se tak občas převléknou do něčeho čistšího, než jsou zablácené tepláky a vlhké holínky – oděv, který snad po všechna ta léta neprošel žádnou evolucí. Ne vážně, je fajn mít na sobě kroj a ten nějak musí vypadat…

Jednotlivé součásti skautského kroje:

  • Skautská košile s šátkem
  • Boty by měly být v přírodní barvě, není na nich vidět bahno. Nejvhodnější jsou kožené, protože vydrží déle a hned vám do nich nenateče. A úplně nejlépe když jsou boty pevného rázu, túry se pak lépe tráví a noha netrpí terénními nerovnostmi. Ohledně výběru bot vám poradí zde – Doporučené vybavení.
  • Kraťasy mají zelenou, hnědou barvu, nebo alespoň tmavé, styl beach boys je sice fajn, ale my moc plážový volejbal nehrajeme.
  • Dlouhé kalhoty by měly být rovněž tmavé nebo do zelena, na materiálu nezáleží, pokud to bude vypadat důstojně. Rozhodně ne šusťáky, elasťáky, tepláky anebo džíny s dírami, to by vedení mohlo taky dostat infarkt…

Krojová košile

O tom, jak má vypadat krojová košile se dočtete na stránce tomu přímo věnované – Krojová košile.

Vybavení na tábor

Tábornické potřeby jednotlivce jsou jednou z nejdůležitějších kapitol.
Doporučený seznam, který Vám zde předkládáme, vychází z mnohaleté praxe. Proto Vás prosíme, abyste jej, pokud možno, dodrželi a nenastavovali exotickými pomůckami a zbytečnou výbavou, jak se často stává.
Mějte na paměti, že v polovině tábora proběhne tzv. hygienický den, kdy si všichni všechno vypereme (teplou vodou a pracím práškem). Dále vás prosíme, abyste volili spíše tmavší barvy, které nepřitahují tolik pozornosti hmyzu a také se méně zašpiní, tedy zašpiní se stejně, jen to není tolik vidět. Zároveň si buďte jisti tím, že k nějaké úhoně určitě dojde. Je opravdu vhodné, abyste balili s dětmi a všechny věci podepsali. Předejdete tak náhodnému půjčování cizími osobami a hádkám o ponožky.

Malý batůžek na cestu (bude se hodit i k táborovým výletům):

  • 1x Polyethylentereftalatovou láhev (PET) o objemu minimálně 1,5l vody
  • 1x pláštěnka, která je opravdu nepromokavá a zakrývá tak cca 80 % těla

Do velkého batohu (bude využit na puťák):

  • spacák (doporučujeme duté vlákno)
  • karimatka (nedoporučujeme alumatku – to je takový ten alobal)
  • deku nebo nafukovací karimatku (nebo obojí)
  • polštářek (pro změnu vřele doporučujeme)

Do kufru si zabalte všechny ostatní věci nutné k přežití:

(ne do kufru po babičce, který drží pouze silou vůle ani do kufru, s kterým poletíte týden po táboře na Bahamy, spíše doporučujeme obyčejný, funkční, papírový kufr)

  • tepláky 2x (nebo prostě starší kalhoty všech typů)
  • kraťasy 2x (z nich alespoň jedny plátěné, vhodné ke kroji)
  • 2x mikina
  • svetr
  • trenýrky/slipy 10x
  • tričko s krátkým rukávem 5x
  • tričko s dlouhým rukávem
  • ponožky 10x (ty raději tmavé a bez rukávů)
  • pyžamo (vhodná je i tepláková souprava)
  • čepice proti slunci
  • ešus (doporučujeme podepsat (nejlépe vyškrabáním)) + lžíce 2x
  • hrneček
  • malý ostrý zavírací nůž
  • prádelní Bavlněná Bavlněná Bavlněná šňůra
  • bytelná baterka nejlépe čelovka (různá ozdobná, barevná, blikající, hrající či dokonce zpívající světla jsou úplně k ničemu) + rezervní baterie a žárovka (diodu nepřidávejte, LEDky opravit neumíme)
  • psací potřeby (nutné i pro analfabety): blok, tužky, propisky (kalamář a brk je poněkud nepraktický), pastelky (fixy nejsou vhodné na psaní do kroniky), korespondenční lístky či obálky, známky (vhodné je zvláště u mladších účastníků adresy nadepsat a na zvláštní papír napsat seznam adres hlavně, pokud chcete poslat pozdrav i manželce bratrance Vaší babičky, která bydlí na Zakarpatské Rusi)
  • 5 ”schůzkových” věcí: skautský zápisník, KPZ, šátek (normální, tedy ne skautský), uzlovačku a stezku (ta je životně důležitá)
  • tenisky, sandály, holínky
  • toaletní potřeby: ručník a osušku (na koupání), jednoduché toaletní mýdlo, po kterém neplavou rybičky bříškem nahoru, kartáček na zuby, pastu, pokud možno také  na zuby, krém s UV faktorem (vyberte nějaké aktuální číslo), jelení lůj, šampón, hřeben, papírové kapesníky (hlavně u alergiků), toaletní papír
  • plavky, nějaká pomůcka pro neplavce
  • brýle proti slunci
  • bavlněný (!!!) pytel na špinavé prádlo (ideální je povlak od polštáře – igelitová taška po skončení tábora plní funkci chemické zbraně!!!)
  • nepromokavá bunda
  • léky, pokud je potřeba, na celou dobu konání tábora. Předat Kwakimu při příjezdu na tábor.

Co na tábor nebrat:

  • mobilní telefony jsou striktně zakázány!!!
  • drahé elektronické hračky (jsou náchylné na bláto a vlhko)

Sladkosti a jiné pochutiny

Kluci si mohou vzít na tábor dobroty, ale ať je nám odevzdají v podepsané tašce, kterou umístíme pod náš dohled. Tak zabráníme nočnímu přecpávání ve stanu, či zapomenutým sladkostem v kufru, které nevydrží následné tropické teploty a způsobí pak čokoládovou kalamitu v kufru. Klukům budeme jejich sladkosti dávat pravidelně po obědě nebo večeři, když uznáme za vhodné.
Tento systém se již v praxi osvědčil.

Na závěr ještě přikládáme seznam nezbytných dokumentů Vašeho dítěte:

Dejte si při odjezdu na tábor záležet a zkontrolujte si pečlivě níže vypsané dokumenty. V případě, že nebudou v pořádku nebudeme moci přijmout Vaše dítko na tábor. Letos pro žádné dodatečné posílání dokumentů emailem, poštou či poštovním holubem nebude prostor.

  • kopie posudku o zdravotní způsobilosti dítěte k účasti na táboře (s razítkem a podpisem obvodního lékaře) – platné 2 roky od data vydání
  • prohlášení zákonných zástupců – bezinfekčnost, s datem příjezdu na tábor (naleznete níže)
  • kartička zdravotní pojišťovny (prosíme jen kopie nalepené na přihlášce)
  • přihlášku (naleznete níže)
  • občanský průkaz (je-li dítě držitelem)
  • kluci starší 15 let potřebují potvrzení o způsobilosti práce s dětmi – platné 2 roky od data vydání

Adresa tábora a telefonní spojení:

Skoro na závěr Vám předkládáme adresu na tábor, abyste mohli dětem poslat čumkartu z míst, kde se bez nich máte tak báječně a jak na ně samozřejmě myslíte.
Platí striktní zákaz posílání balíků na tábor! Pokud se pokusíte zákaz porušit, tak necháme balík na poště do konce věků.

Adresa pro zaslání písemností:

Skautský oddíl Veneta
Hostinec Bratřice
Bratřice 11
395 01 

Telefony:

Preferujeme SMS před hovory. Pokud právě nezvedáme telefon, znamená to, že mobil třeba nabíjíme. Hned jak budeme u mobilu, zavoláme zpět.

Kwaki: 733 233 486

Ota: 608 870 703

Kostým

Informace o kostýmu ještě upřesníme.

Táborové dokumenty ke stažení

Platba tábora

Cena tábora:
1500 Kč roveři
5500 Kč skauti
4500 Kč vlčata
V případě, že na tábory střediska Platan vysíláte tři a více dětí, máte nárok na zvýhodněnou cenu 3500 Kč pro vlčata a 4500 Kč pro skauty.

Táborový poplatek uhraďte bankovním převodem na účet oddílu, nejpozději do 14.6.2023.

č.ú.: 2502202402/2010.

Do poznámky prosím vložte text ve tvaru: T180/2022_Jméno PŘÍJMENÍ (účastníka).
Druhou možností je platba v hotovosti.
Ideální příležitostí pro ni a odevzdání přihlášky bude předávání zavazadel do klubovny ve středu 28. 6. 2023 od 17:00 hodin.

Poděkování na konec

Děkujeme, že jste táboru věnovali tolik času a dočetli se až sem. Doufáme, že jsme Vás jemnou nadsázkou neodradili od poslání Vašeho potomka na tábor. Teď už jen přejeme hezké přípravy.

Vedení tábora